W Twojej kuchni wieje nudą? Już niedługo, bo sezon na nowalijki uważamy za otwarty! Na scenę wkroczyły właśnie szparagi, rabarbar oraz młoda botwinka. Podpowiemy Ci, jakie lekkie, wegańskie potrawy możesz z nich wyczarować.
Uwielbiasz warzywa w każdej postaci, ale nie zawsze masz pomysł, jakie dania możesz z nich przyrządzić? Szczególnie, jeśli jesteś na restrykcyjnej diecie bezglutenowej lub bezlaktozowej i trudno Ci dobrać pozostałe składniki? Mamy dla Ciebie 3 przepisy na lekkie potrawy z warzyw sezonowych, które urozmaicą Twoje dietetyczne menu.
Gdzie szukać produktów bez laktozy i bez glutenu?
Coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnego nabiału i sięga po produkty bez laktozy. Tak samo popularne stają się produkty bez glutenu. I dzięki temu są one coraz łatwiej dostępne. Możesz je kupić na targach zdrowej żywności, w sklepach ekologicznych oraz supermarketach.
Dużo dietetycznych artykułów znajdziesz zarówno w specjalistycznych sklepach internetowych np. Ekosklep czy Bionaturalni, jak i w większych e-marketach, takich jak Piotr i Paweł czy Frisco. Opinie o sprawdzonych producentach przetworów bez laktozy i bez glutenu znajdziesz na forach internetowych, a także na stronach e-sklepów np. Tesco lub Frisco. Opinie, którymi warto się kierować znajdziesz też na blogach kulinarnych.
Jeśli jesteś weganką, możesz skorzystać z różnych zamienników produktów mlecznych, takich jak tofu, kasza jaglana czy mleko kokosowe, które wbrew pozorom znakomicie pasuje do wielu tradycyjnych potraw. Znajdziesz je w każdym dużym markecie np. Carrefour, Tesco czy Frisco. Opinie i pomysły na najsmaczniejsze dania obiadowe bez laktozy i glutenu znajdziesz na wegańskich blogach kulinarnych np. Jadłonomia czy Wegan Nerd.
3 pomysły na obiad w wersji wegańskiej
1. Chłodnik z młodej botwinki
Składniki:
- pęczek botwinki
- ząbek czosnku
- 1 ½ łyżki oleju
- sól
- świeżo mielony pieprz
- 2 szklanki bulionu warzywnego
- szklanka kwasu z buraków
- 5 ogórków gruntowych
- ½ pęczka rzodkiewek
- szklanka wegańskiej śmietany
Jak to zrobić?
Umyj botwinkę, osusz i pokrój na drobne kawałki. Posiekaj czosnek, a następnie w garnku z dużym dnem rozgrzej olej. Wrzuć do garnka botwinkę wraz z czosnkiem, smaż 3 minuty przez cały czas mieszając. Wlej bulion warzywny i kwas z buraków. Zagotuj, dopraw solą i pieprzem. Schłodź zupę. Gdy już ostygnie, rozlej do talerzy, dodaj śmietanę oraz pokrojone ogórki i rzodkiewkę.
2. Kasza jaglana ze szparagami
Składniki:
- ½ szklanki kaszy jaglanej
- 4 małe ogórki gruntowe
- 3 łodygi selera naciowego
- ¼ filiżanki marynowanego imbiru (takiego jak do sushi)
- pęczek koperku
- pęczek zielonych szparagów
- ½ awokado
Dressing:
- oliwa z oliwek
- sok z ½ cytryny (lub 2 łyżki zalewy z marynowanego imbiru)
- łyżeczka miodu
- łyżeczka musztardy łagodnej
Jak to zrobić?
Kaszę jaglaną ugotuj na sypko w 1 szklance wody. Szparagi oczyść i odłam łodygi (złap szparaga w połowie jego długości i delikatnie ułam, końcówki wyrzuć). Pokrój szparagi na kawałki o długości 3 cm i ugotuj na parze. Ogórki i awokado pokrój w drobną kostkę, seler naciowy w cienkie plasterki, a imbir w cienkie paseczki. W słoiczku zmieszaj wszystkie składniki dressingu. Kiedy kasza i szparagi ostygną połącz je z surowymi warzywami, zmieszaj z sosem i dopraw solą do smaku. Na koniec dodaj posiekany młody koperek.
3. Stir fry z rabarbarem, tofu i granatem
Składniki:
- 2 ząbki młodego czosnku
- łyżka posiekanej papryczki chili
- 2 cm korzenia imbiru
- 2 szalotki lub mała cebula
- 150 g rabarbaru (1,5 łodygi)
- tofu lub sera owczego halloumi (ilość wedle uznania)
- łyżeczka świeżo startej skórki z limonki
- sok z limonki
- łyżka sosu sojowego
- 50 ml syropu klonowego lub miodu
- ½ owocu granatu
- świeża mięta
- łyżka oleju kokosowego
- 100-150 g makaronu ryżowego
Jak to zrobić?
Przygotuj makaron ryżowy według instrukcji na opakowaniu. W woku rozgrzej olej kokosowy, wrzuć posiekane chili, czosnek, imbir i szalotkę. Smaż niecałą minutę. Następnie dorzuć rabarbar pocięty na słupki, zwiększ ogień i smaż przez kolejne 2 minuty. Dodaj skórkę i sok z limonki, sos sojowy oraz syrop klonowy lub miód. Całość karmelizuj przed ok. 3 minuty.
Pokrój tofu lub halloumi w drobne plasterki i wrzuć do woka. Przypraw solą i pieprzem, smaż przez ok. 5 minut aż ser się przyrumieni. Następnie wrzuć do woka ugotowany makaron ryżowy i krótko podsmaż, aby dobrze połączyć ze sobą składniki. Przełóż danie do miseczek. Na koniec dodaj pestki granatu (przekrój owoc na pół, potrzymaj nad miseczką i postukaj drewnianą łyżeczką, aby wyleciały z niego pestki). Serwuj danie z cząstkami limonki i świeżą miętą.
Artykuł zewnętrzny
kasza jaglana + szparagi - mój mocny faworyt!
OdpowiedzUsuń