Czym charakteryzuje się leczenie przy pomocy aparatu ortodontycznego?

Dlaczego warto zdecydować się na aparat ortodontyczny? Chodzi nie tylko o kwestie wyłącznie estetyczne. Pamiętajcie, że aparaty na zęby bardzo pozytywnie oddziałują na stan całej naszej jamy ustnej i eliminują powstawanie wielu chorób. Jak wygląda leczenie? Ile to wszystko trwa w praktyce?


Na początku odpowiemy na to drugie pytanie. Tak naprawdę wszystko zależy od skali wady u konkretnego pacjenta. Przeważnie jednak aparaty na zęby są noszone przez około 2 lata. Czym charakteryzuje się leczenie? Generalnie porządny ortodonta na początku sporządza plan. Oczywiście, czasami pewne założenia zmieniają się, ponieważ leczenie przebiega szybciej lub wolniej niż pierwotnie zakładano. Pacjent powinien jednak wiedzieć, jakie czekają go mniej więcej krok po kroku etapy. Biorąc pod uwagę mniejsze wady, często wystarczy sam aparat ortodontyczny. 
Okazuje się jednak, że w wielu sytuacjach tego typu sprzęt nie jest do końca wystarczający, aby wada była skutecznie i stosunkowo szybko leczona. W związku z tym pacjenci mają w ustach nie tylko aparaty na zęby. Nierzadko stosowane są także płytki podniebienne. Na przykład wtedy, kiedy pacjent ma wysuniętą szczękę górną w stosunku do dolnej. Na skutek tego zęby z góry mogą (przy szybkim zaciśnięciu) kolidować z założonym aparatem ortodontycznym i - kolokwialnie pisząc - zrzucać zamki... W takiej sytuacji ortodonta nakazuje noszenie tego typu płytek. Dzięki nim zęby górne tak naprawdę nie mają styczności z zębami dolnymi i są od nich oddzielone przez takie akcesoria.
Co jeszcze jest stosowane w trakcie leczenia? Nie brakuje pacjentów, którzy posiadają nie tylko aparaty na zęby, ale także specjalne wyciągi ortodontyczne. Na pierwszy rzut oka takie akcesoria przypominają zwykłe gumki. Mają one na celu odpowiednie ustawianie zębów względem siebie. Ilość gumek oraz czas ich noszenia są zależne od wady w przypadku konkretnego pacjenta. Przeważnie muszą być jednak zakładane przez kilka miesięcy. Pacjenci stosują w tym celu specjalny przyrząd. Na szczęście zakładanie oraz zdejmowanie wyciągów dentystycznych nie sprawia większych trudności. Pewne komplikacje pojawiają się w momencie ich pierwszego założenia, aczkolwiek pacjenci stosunkowo szybko przyzwyczajają się do tych elementów.

Komentarze